Putování za moravským vínem: Vinařské stezky a sklípky jižní Moravy

Jižní Morava, tento malebný kout České republiky, je neodmyslitelně spjatý s vinařskou tradicí, která zde má kořeny sahající až do dob Velkomoravské říše. Díky příznivému klimatu, úrodné půdě a generacím zkušených vinařů se z tohoto regionu stala nejdůležitější vinařská oblast v zemi. Zelené vinice rozprostírající se v zvlněné krajině, tradiční vinné sklípky, bohatá kulturní tradice a pohostinnost místních lidí – to vše dělá z jižní Moravy jedinečnou destinaci pro všechny milovníky vína i aktivní turistiky.

Vinařské oblasti jižní Moravy

Moravská vinařská oblast se dělí na čtyři podoblasti, z nichž každá má svá specifika, charakteristické odrůdy i typickou architekturu vinných sklepů. Pojďme si je představit blíže:

Mikulovská podoblast

Tato oblast se rozkládá kolem malebného města Mikulov, dominantu tvoří vápencové Pavlovské vrchy. Zdejší vápenitá půda dává vínům jedinečnou mineralitu a svěžest.

Typické odrůdy:
  • Bílé: Ryzlink vlašský, Sauvignon, Pálava
  • Červené: Frankovka, Svatovavřinecké
Významné obce:
  • Mikulov, Valtice, Pavlov, Dolní Dunajovice, Perná

Slovácká podoblast

Nejrozsáhlejší vinařská podoblast se táhne od Břeclavi až k Uherskému Hradišti. Vyznačuje se velkou rozmanitostí podmínek i odrůd. Najdete zde jak lehčí svěží vína, tak plná tělnatá vína.

Typické odrůdy:
  • Bílé: Rulandské bílé, Muškát moravský, Ryzlink rýnský
  • Červené: Cabernet Moravia, Zweigeltrebe
Významné obce:
  • Bzenec, Strážnice, Mutěnice, Kyjov, Blatnice pod Svatým Antonínkem

Velkopavlovická podoblast

Oblast mezi Brnem a Břeclaví je známá produkcí kvalitních červených vín. Zdejší půdy jsou bohaté na jílovité částice a lehce se prohřívají, což vytváří ideální podmínky pro pěstování modrých odrůd.

Typické odrůdy:
  • Bílé: Tramín červený, Veltlínské zelené
  • Červené: André, Frankovka, Modrý Portugal
Významné obce:
  • Velké Pavlovice, Hustopeče, Čejkovice, Kobylí, Vrbice

Znojemská podoblast

Nejzápadnější moravská vinařská podoblast je známá produkcí aromatických bílých vín. Díky vyšší nadmořské výšce a výraznějším teplotním rozdílům mezi dnem a nocí si zdejší vína zachovávají krásnou kyselinku a svěžest.

Typické odrůdy:
  • Bílé: Sauvignon, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský
  • Červené: Svatovavřinecké, Frankovka
Významné obce:
  • Znojmo, Šatov, Nový Šaldorf, Dobšice, Dolní Kounice

Vinařské stezky Moravy

Jižní Moravu protíná hustá síť vinařských stezek, které propojují vinařské obce a nabízejí cyklistům i pěším turistům možnost objevovat krásy tohoto regionu. Moravské vinařské stezky tvoří unikátní síť cyklotras o celkové délce přes 1 200 km. Jsou rozděleny do deseti okruhů pojmenovaných podle vinařských podoblastí, kterými procházejí.

Hlavní vinařské stezky:

Tipy na cyklovýlety po vinařských stezkách

Na kole kolem Pálavy (Mikulovská vinařská stezka)

Jeden z nejkrásnějších úseků vede po úpatí Pálavských vrchů, kolem Novomlýnských nádrží a přes malebné vinařské obce Pavlov, Perná a Dolní Dunajovice.

Krajem André (Velkopavlovická vinařská stezka)

Trasa propojující významné velkopavlovické vinařské obce, kde byla vyšlechtěna červená odrůda André (kříženec Frankovky a Svatovavřineckého).

Za veltlíny do Znojma (Znojemská vinařská stezka)

Okruh ze Znojma do vinařských obcí proslulých produkcí vynikajícího Veltlínského zeleného.

Jak poznat vinařské stezky?

Vinařské stezky jsou označeny žlutými cyklistickými značkami se symbolem vinného sklepa. Každá ze stezek má navíc svou barvu, která se objevuje na směrovkách a informačních tabulích. Moravská vinná stezka je označena červenou barvou a vede skrz všechny vinařské podoblasti.

Tradiční vinné sklepy a sklepní uličky

Neodmyslitelnou součástí moravské vinařské kultury jsou vinné sklepy a sklepní uličky, které najdete téměř v každé vinařské obci. Nejde jen o místa, kde se víno vyrábí a skladuje, ale často i o architektonické skvosty, které dokládají bohatou historii a tradici vinařství v regionu.

Nejzajímavější sklepní uličky:

Petrov-Plže

Národní kulturní památka, která představuje nejstarší a nejlépe zachovaný soubor vinných sklepů na Moravě. Unikátní areál je tvořen více než 80 vinnými sklepy s typickou bílou fasádou a modrými ornamenty.

Vrbice

Jedinečný komplex sklepů vysekaných v několika patrech do pískovcového kopce. Sklepy jsou propojeny schodišti a tvoří jakési "sklepní městečko".

Nechory u Prušánek

Rozsáhlá vinařská osada s více než 450 vinnými sklepy. Největší sklepní obec na Moravě vytváří v podstatě samostatnou vesničku.

Blatnice pod Svatým Antonínkem - Stará hora

Tradiční sklepní lokalita s památkově chráněnými sklepy v oblasti, která je známá produkcí odrůdy Blatnický Roháč (směs Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného).

Vinařské akce a festivaly

Jižní Morava žije vínem po celý rok, ale některá období jsou pro návštěvu obzvláště zajímavá. Během roku se zde koná množství vinařských akcí, festivalů a otevřených sklepů, které dávají jedinečnou příležitost ochutnat místní produkci a zažít autentickou atmosféru.

Nejvýznamnější vinařské akce:

Víno je zpívající voda a folklór je kapalný zpěv. Na Moravě obojí patří neoddělitelně k sobě a vyvěrá ze stejné studánky radosti ze života.

— Josef Košulič, moravský vinař a folklorista

Tipy na výlety za vínem

Pokud plánujete návštěvu jižní Moravy s cílem poznat zdejší vinařskou kulturu, nabízíme vám několik tipů na zajímavé lokality, které by neměly chybět ve vašem itineráři:

Lednicko-valtický areál

UNESCO památka často přezdívaná "zahrada Evropy". Kromě impozantních zámků Lednice a Valtice, rozsáhlých parků a romantických staveb je oblast vyhlášená i produkcí vynikajících vín. Ve Valticích najdete Národní vinařské centrum a Salon vín ČR, kde můžete ochutnat 100 nejlepších moravských a českých vín daného ročníku.

Mikulov a Pálava

Malebné město Mikulov s dominantním zámkem a působivým historickým centrem. V okolí se tyčí vápencové vrcholy chráněné krajinné oblasti Pálava a rozprostírají se rozsáhlé vinice. V regionu najdete řadu špičkových vinařství i menších vinařů, kteří vás rádi přivítají na degustaci.

Velké Bílovice

Největší vinařská obec v ČR s více než 750 ha vinic a stovkami vinařů. Zdejší sklepní uličky Belegrady a Pod Předními jsou ideální pro milovníky autentických degustací přímo u vinařů.

Znojmo a okolí

Historické město Znojmo nabízí kromě bohaté historie i silnou vinařskou tradici. Zdejší Loucký klášter se může pochlubit rozsáhlými historickými sklepy a muzeem vinařství. Nedaleko leží obec Šatov s unikátním Malovaným sklepem, který je vyzdoben naivními malbami z rukou prostého vojáka.

Tradiční gastronomie a víno

Jižní Morava není jen rájem vinařů, ale i milovníků dobrého jídla. Místní kuchyně nabízí mnoho specialit, které skvěle doplňují zdejší vína.

Typické moravské speciality:

Slovníček vinaře

Abyste se při návštěvě vinných sklepů domluvili s místními, může se vám hodit znát některé výrazy používané moravskými vinaři:

Praktické tipy pro návštěvu vinařských oblastí

Jak naplánovat vinařský výlet:

Objevte kouzlo moravských vinic a sklípků s námi!

Naše cestovní kancelář nabízí specializované vinařské zájezdy po jižní Moravě, během kterých navštívíte nejzajímavější vinařství, ochutnáte špičková moravská vína a poznáte místní kulturu a tradice.

Rezervovat vinařský zájezd

Jižní Morava je krajem, kde se snoubí malebná příroda, bohatá historie a hluboce zakořeněná vinařská tradice. Ať už sem přijedete jako nadšený cyklista, milovník vína nebo obdivovatel lidové architektury, najdete zde místo, které si zamilujete a kam se budete rádi vracet. Vinařské stezky a sklípky jižní Moravy nabízejí nejen cestu krajinou, ale i cestu za poznáním, tradicemi a jedinečnými zážitky.